W celu wyszukania opony po rozmiarze, wybierz wszystkie parametry opony: szerokość, profil oraz średnicę.
+48 577 771 877

pn – pt: 9.00 - 18.00, sb: 9.00 - 14.00

22.09.2023

Jak dobrać felgi do opony terenowej 4x4

Czy marzysz o podboju dzikich terenów swoim 4x4? Czy wyobrażasz sobie wrażenia, jakich możesz doznać na offroadowych trasach? Jeśli tak, to czas zacząć myśleć o odpowiednich felgach do twoich terenowych opon! Wybór właściwej szerokości felgi oraz optymalnej kombinacji z oponami może być kluczowy dla osiągnięcia maksymalnej trakcji i stabilności. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat doboru felg do opony terenowej 4x4

Felgi dla opon terenowych 4x4

Felgi to niezwykle istotny element dla opon terenowych 4x4. Odpowiednio dobrane felgi mogą poprawić zarówno wygląd pojazdu, jak i jego osiągi w trudnych warunkach offroadowych. Przy wyborze felgi do opony terenowej warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Po pierwsze, należy odpowiednio dopasować średnicę felgi do rozmiaru opony. W tym przypadku nie ma akurat dużej filozofii. Przykładowo opona o średnicy osadzenia 17 cali wejdzie tylko na felgę o średnicy 17 cali. I tak dla każdej innej średnicy. Średnica osadzenia opony zawsze musi być taka sama jak średnica felgi.

Kolejnym parametrem jest szerokość felgi. Dobór odpowiedniej szerokości felgi do konkretnego rozmiaru opony ma kluczowe znaczenie dla maksymalnej trakcji i bezpiecznej jazdy. Zbyt wąska lub zbyt szeroka felga może wpływać na zachowanie pojazdu, dlatego warto zapoznać się z tabelami dostępnymi w sieci lub skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Wskazane tabele z reguły podają, dla określonej szerokości opony, zakres szerokości felg oraz szerokość rekomendowaną. 

Standardowa tabela zależności pomiędzy szerokością opony a szerokością felgi:

tabela_standardowa_doboru_felgi_do_opony.JPG

No ale przecież opona to nie tylko szerokość, ale i profil opony, czyli tzw. wysokość ściany bocznej. Precyzyjne określenie parametru profil opony to wyrażony w procentach stosunek wysokości boku opony do jej szerokości.  Dla przykładu dla opony o rozmiarze 225/55R17 profil opony to 55. Wysokość ściany bocznej opony to 225 x 55% = 123,75 mm.

Chcąc zatem dokładnie określić jaką szerokość powinna mieć felga dla opony o określonym rozmiarze, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko szerokość opony, ale i jej profil. Tylko w ten sposób stworzony komplet czyli koło samochodowe zapewni odpowiednią trakcję i bezpieczeństwo podróżowania.

Tabela zależności pomiędzy szerokością felgi a rozmiarem opony uwzględniająca profil opony

tabela_doboru_felgi_szerokosc_i_profil.JPG

Dobierając opony tzw. "cywilne" warto stosować się do danych homologacyjnych producenta pojazdu i zalecanymi przez niego zamiennikami. Kompletne dane w tym zakresie można znaleźć np. na stronie wheel-size.com. Wystarczy wybrać markę i model pojazdu, żeby uzyskać komplet informacji: jakie opony OE oraz jakie zamienniki rekomenduje producent, jakie parametry powinna spełniać felga. Warto skorzystać.

Dobór felgi do opony terenowej wymaga dodatkowo uwzględnienia innych czynników, o czym przeczytacie dalej. 

Jaka felga do opony terenowej 4x4

Jaka felga będzie odpowiednia do opony terenowej 4x4? To pytanie nurtuje wielu miłośników jazdy w trudnym terenie, zwłaszcza na początku swojej przygody. Wybór odpowiedniej felgi jest kluczowy, aby móc cieszyć się pełną kontrolą nad pojazdem i bezpieczną jazdą offroad. Można oczywiście skorzystać z standardowych tabel doboru, ale powinniśmy to raczej potraktować jako wstępne dopasowanie.

Opony 4x4 w trakcie pokonywania przeszkód terenowych wykonują bardzo ciężką pracę.  Opony te z założenia narażone są na dużo większe obciążenia niż opony szosowe. Ponadto, bardzo często do pokonania trudnych przeszkód, konieczne jest zmniejszenie ciśnienia powietrza w oponach. Wszystko to sprawia, że solidne osadzenie opony w feldze jest bardzo istotne. Oczywiście można wspomagać się felgami typu BEADLOCK, ale takie felgi są sporo droższe i cięższe, więc na początek warto skorzystać z felgi standardowej.

Stalowa czy aluminiowa? Materiał z jakiego wykonana jest felga to również kluczowy element wyboru. Jeżeli poruszamy się głównie po drogach utwardzonych, preferujemy offroad raczej turystyczny i jednocześnie zależy nam na wyglądzie pojazdu, to wybór felg aluminiowych będzie optymalny. Jeżeli jednak nasz cel to klasyczny offroad pełen błota, kamieni, potu i adrenaliny, wybór felg stalowych to lepsze rozwiązanie. Powód jest prosty. Takie felgi są bardziej odporne i łatwo je naprawić w terenie. Wystarczy z reguły porządny młot.

Średnica felgi offroad. Genaralną zasadą jest stosowanie średnicy felgi określonej przez producenta pojazdu. Z drugiej strony offroad nie byłby tak ekscytujący, gdyby wszystko opierało się na sztywnych regułach. Najpopularniejsze średnice felgi stosowane w pojazdach terenowych to 15 i 16 cali. Przy zastosowaniu odpowiedniej opony 4x4, taka konfiguracja daje duże możliwości w pokonywaniu nawet bardzo trudnych przeszkód. Przykładowe popularne rozmiary opon dla takiego zestawu to: 33x12.50R15, 35x12.50R15, 33x10.50R15, 35x12.50R16, 245/75R16, 265/75R16, 285/75R16

Profil opony terenowej. Wskazane powyżej popularne średnice felg nie zamykają oczywiście możliwości ich zmiany na większe. Należy jednak uwzględnić fakt, że im większa średnica felgi tym niższy profil opony (tzw. balon), a to nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem w trudnym terenie. Poniżej grafika pokazująca porównanie rozmiarów 33x12.50R15 i 33x12.50R20. Na pierwszy rzut oka widać, że profile opony znacznie się różnią. W tym konkretnym przypadku różnica ta wynosi 6,5 cm. Jeżeli zależy nam na trakcji szosowej i fajnym wyglądzie naszej terenówki, niższy profil opony będzie ok. Jeżeli jednak preferujemy zmagania w ciężkim terenie duży "balon" opony sprawdzi się o wiele lepiej.

efekt_szerokiego_balona_1.JPG

Szerokość felgi a szerokość opony offroad


Kiedy decydujemy się na zakup nowych felg do naszej terenówki, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich design, ale także odpowiednie dopasowanie do opon. Szerokość felgi ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Jak już wcześniej pisałem, można w tym celu posługiwać się dostępnymi tabelami. Jedną z nich jest tabela stanowiąca załącznik do Regulaminu nr. 54 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - jednolite przepisy dotyczące homologacji opon pneumatycznych pojazdów użytkowych i ich przyczep. Wprawdzie tabela, o której mowa znajduje się w części dokumentu dotyczącej opon ze Stanów Zjednoczonych (Opony do lekkich pojazdów użytkowych - opony balonowe wymiarowane w systemie high flotation -diagonalne i radialne), jednak daje ona dosyć precyzyjną wskazówkę jak szerokiej felgi szukać do konkretnego rozmiaru opony.

tabela_opony_balonowe.JPG

Analizując dane z tabeli powyżej możemy zauważyć pewną prawidłowość w różnicy pomiędzy szerokością opony a szerokością felgi. Średnio wynosi ona 2 cale, czyli około 5 cm (1 cal = 2,54 cm). Jest to już dosyć praktyczna wskazówka, aby na szybko oszacować jak szeroką felgę powinniśmy szukać do naszej opony. Należy pamiętać, że opona osiąga swoje katalogowe wymiary po zamontowaniu na felgę i napompowaniu.

Wielu offroadowcom zależy na uzyskaniu efektu tzw. szerokiego balona. Terenówka wygląda wtedy mężniej, a ten tzw. balon dodatkowo chroni felgę przed uszkodzeniem. Opona taka, teoretycznie powinna też lepiej radzić sobie w błocie i przy pokonywaniu głazów. Aby uzyskać ten efekt, montuje się oponę na feldze węższej niż rekomendowanej. Dla przykładu dla opony o szerokości 12.5 cala rekomendowana jest szerokość felgi 10 cali. Montaż tej opony na feldze 8 cali wyrażnie powiększy tzw. balon. Należy jednak zachować rozsądek przy tego rodzaju eksperymentach. Nieprzemyślana, zbyt duża redukcja szerokości felgi, może skutkować niestabilną trakcją, a w skrajnym przypadku spadaniem opony z felgi. W terenie może to skutkować tylko przerwaniem wyprawy, ale na szosie może zakończyć się o wiele poważniej. Nie wiemy też jak zachowa się diagnosta w trakcie przeglądu. Jak przesadzimy może być problem z pozytywnym wynikiem.

Śmiało można powiedzieć, że temat zmiany rozmiaru opon a tym samym całych kół w terenówkach, to jeden z pierwszych kroków zmian jakie podejmujemy. Zgodnie z powiedzeniem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, ten pierwszy krok zmienia tak wiele w zdolnościach terenowych i wyglądzie auta, że nie możemy się oprzeć aby te zmiany kontynuować. I tak zaczyna się prawdziwa przygoda z offroadem. Nie jest łatwa ani nie jest tania, ale frajdy daje mnóstwo :-)

Narzędzia do doboru felg i opon

Jak już wcześniej pisałem, dobór odpowiednich felg i opon terenowych dla Twojego samochodu 4x4 może nie być prostym zadaniem. Na szczęście istnieje wiele narzędzi, które mogą Ci w tym pomóc. Dzięki nim będziesz mógł dokonać właściwego wyboru.

Oto, lista narzędzi, z których warto skorzystać przy doborze opon terenowych i felg:

  • tutaj możesz sprawdzić jakie opony i felgi były homologowane dla Twojego pojazdu - LINK
  • tutaj możesz zrobić symulację rozmiarów opon alternatywnych - LINK
  • sporo ciekawych kalkulatorów opon i felg - LINK
  • kalkulatory opon, felg i nie tylko. Przydadzą się do większych przeróbek - LINK
  • sporo wiedzy offroadowej - LINK

Wszystkie podane wyżej źródła to strony angielskojęzyczne. Niestety w naszych rodzimych zasobach bardzo mało jest praktycznych porad z dziedziny offroadu. Na szczęście obecnie nawet jeżeli mamy problemy z płynnym posługiwaniem się językiem angielskim, dostępne narzędzia do tłumaczenia całych stron www, pozwalają na swobodne czerpanie wiedzy wszelakiej.

Pamiętajcie również, że dobrym źródłem informacji są eksperci w sklepach motoryzacyjnych lub warsztatach specjalizujących się w terenówkach i samochodach 4x4. Zawsze możesz zasięgnąć ich rady i poradzić się, co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Warto również posiłkować się wiedzą na grupach tematycznych portali społecznościowych oraz forach branżowych. Coraz więcej na nich jest profesjonalnych wypowiedzi ich członków, popartych doświadczeniami z przeróbek pojazdów 4x4.

Dobór felg do opon terenowych - podsumowanie


Wybierając odpowiednie felgi do opon terenowych, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim, szerokość felgi powinna być dostosowana do szerokości opony, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo na trudnym terenie. Istnieje wiele narzędzi i tabel dostępnych online, które mogą pomóc w dokładnym dopasowaniu parametrów.

Przy wyborze felg offroad należy również zwracać uwagę na ich jakość wykonania oraz trwałość materiałów. Felgi muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz ekstremalne warunki drogowe, takie jak kamienie czy błoto.

Opony terenowe 4x4 są niezbędne dla osób lubiących jazdę poza utwardzoną nawierzchnią. Ich właściwości pozwalają pokonywać przeszkody i poruszać się płynnie nawet w najtrudniejszych warunkach. Dobrane we właściwy sposób do dobranych wcześniej felg stanowią doskonałe połączenie gwarantujące komfort i pewność prowadzenia.

Podsumowując, dobór odpowiednich felg do opon terenowych jest kluczowe dla uzyskania najlepszych osiągów offroadowych. Pamiętajmy więc o konsultacji z profesjonalistami oraz korzystaniu z narzędzi i tabel, które pomogą nam dokładnie dobrać parametry obu elementów.

Z ofertą rynkową opon terenowych możecie zapoznać się na naszym portalu informacyjnym - LINK

Zawsze możecie też skontaktowac sie z nami: 577771877 lub sklep@oponyoffroad.pl. Z chęcią pomożemy!

Życzymy bezpiecznej jazdy i niezapomnianych wrażeń z obcowania z naturą.

Zespół sklepu OponyOffroad.pl