W celu wyszukania opony po rozmiarze, wybierz wszystkie parametry opony: szerokość, profil oraz średnicę.
+48 577 771 877

pn – pt: 9.00 - 18.00, sb: 9.00 - 14.00

01.09.2023

Opony 4x4 AT (All Terrain) czy sprawdzą się zimą

Zima to niezwykle wymagający czas dla kierowców. Śnieg, lód i trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że bezpieczna jazda staje się wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego. Jednym z kluczowych elementów są opony. Czy użytkownicy opon terenowych All Terrain (AT) mogą czuć się na nich bezpiecznie. Czy opony AT nadają się na zimę? Czy zapewnią wystarczającą przyczepność w ekstremalnych warunkach zimowych? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o oponach 4x4 AT na zimę. Przekonaj się sam, dlaczego warto postawić na właściwą opcję!

Opony całoroczne w warunkach zimowych


Wybór odpowiednich opon na zimę jest kluczowy dla bezpiecznej jazdy. Opony całoroczne, zwane również oponami All Season lub All Weather, są coraz popularniejszym wyborem wśród kierowców. Czy jednak nadają się one także do ekstremalnych warunków zimowych?

Opony całoroczne zostały zaprojektowane tak, aby radzić sobie zarówno na suchych, mokrych oraz oblodzonych nawierzchniach. Mają one specjalnie dostosowaną, miękką mieszankę gumową oraz bieżnik, który zapewnia dobrą przyczepność w różnych warunkach atmosferycznych. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że w przypadku nawierzchni pokrytej śniegiem i lodem, opony całoroczne nie będą tak skuteczne jak dedykowane opony zimowe.

Podsumowując, jeśli większość Twojej jazdy odbywa się po drogach utwardzonych, nie musisz poruszać się z dużymi prędkościami w ruchu autostradowym i tylko okazjonalnie napotykasz trudności podczas jazdy po zaśnieżonym terenie, to opony całoroczne mogą być dobrym wyborem. Jednak w przypadku regularnej jazdy w trudnych warunkach zimowych, lepszym wyborem będą dedykowane opony zimowe.

Czy opony AT nadają się na zimę

Opony All Terrain, znane również jako opony terenowe AT, są popularne ze względu na swoją wszechstronność i wytrzymałość. Często używane w trudnym terenie, takim jak błoto czy kamienie, mają także pewne cechy przydatne podczas zimowych warunków.

Dzięki swojemu głębszemu bieżnikowi i specjalnie zaprojektowanym blokom bieżnika, opony All Terrain zapewniają dobrą przyczepność w terenie, na nawierzchni pokrytej śniegiem, natomiast mają swoje ograniczenia na nawierzchni asfaltowej oblodzonej lub pokrytej błotem pośniegowym. Oczywiście takie ograniczenia posiadają również klasyczne opony całoroczne i należy je uwzględniać w technice jazdy. W przypadku opon AT tego typu ograniczenia w trakcji są czymś normalnym. Opona All Terrain z założenia stanowi kompromis szosowo-terenowy i jak w przypadku każdego kompromisu musimy uwzględnić zależność "coś za coś". 

Aby w maksymalny sposób zminimalizować ograniczenia trakcyjne wcześniej wymienione, decydując się na opony All Terrain, należy szukać tych, które posiadają zimowy certyfikat 3PMSF. Są one wykonane z bardziej miękkiej mieszanki gumowej niż tradycyjne letnie opony. Sprawia to, że ​​są one bardziej elastyczne nawet w niskich temperaturach i zachowują lepszą przyczepność drogową. Certyfikat ten jest też bardzo istotny, jeżeli zamierzamy podróżować w krajach, gdzie stosowanie opon z takim oznaczeniem jest wymogiem prawnym.

Podsumowując, jeśli często poruszasz się poza drogami asfaltowymi, nie zależy Ci na szybkim pokonywaniu dużych odległości w ruchu autostradowym, nie chcesz sezonowo zmieniać opon, opony całoroczne AT All Terrain będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeżeli natomiast w warunkach zimowych zależy Ci głównie na bezpiecznej trakcji szosowej, dużo lepszym wyborem będą klasyczne opony zimowe.

3pmsf_1.jpg

Ranking opon całorocznych AT 


Wybór odpowiednich opon do jazdy w zimowych warunkach może być trudnym zadaniem. Dlatego warto zapoznać się z rankingiem opon całorocznych All Terrain , który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Ranking uwzględnia opony całoroczne AT, które są najpopularniejsze i najlepiej oceniane przez klientów sklepu OponyOffroad.pl

Wyróżniające sie pod względem sprzedaży i pozytywnych opinii opony całoroczne AT znajdziecie poniżej:


Wszystkie wskazane powyżej opony posiadają zimowy certyfikat 3PMSF, popularna śnieżynka na tle trzech szczytów. Część z nich ma bieżnik dostosowany bardziej pod warunki szosowe a część jest bardziej nastawiona na pokonywanie terenu. Dlatego zawsze warto skonsultować się ze nami przed zakupem, tak aby dobrać opony całoroczne AT najlepiej spełniające nasze oczekiwania i potrzeby. 

ca__oroczne_at_t__o_1.jpg

Jakie opony AT - All Terrain są dostępne na rynku możecie sprawdzić na naszym portalu informacyjnym motosolve.pl

Bezpieczeństwo jazdy na oponach całorocznych AT w warunkach zimowych

Bezpieczeństwo jazdy na oponach całorocznych AT w warunkach zimowych jest kwestią niezwykle istotną dla każdego kierowcy. Decydując się na tego rodzaju opony, warto wiedzieć, jak radzą sobie one z trudnymi warunkami panującymi podczas polskiej zimy.

Opony całoroczne AT są zaprojektowane tak, aby poradzić sobie zarówno na asfalcie, jak i w warunkach offroad. Dzięki swojej konstrukcji oferują dobrą przyczepność zarówno na suchych nawierzchniach, jak i podczas deszczu czy śniegu. Jednak warto pamiętać, że ich właściwości trakcyjne różnią się od klasycznych opon letnich lub zimowych.

Poruszając się na oponach całorocznych AT pamiętaj:

  • na suchej nawierzchni asfaltowej opona całoroczna AT zachowuje bardzo dobrą trakcję nawet w niskich temperaturach
  • na mokrej nawierzchni asfaltowej w warunkach zimowych należy zachować ostrożność
  • na nawierzchniach asfaltowych oblodzonych lub pokrytych błotem pośniegowym, opona całoroczna AT może nie zapewniać takiej trakcji jak klasyczna opona całoroczna - zachowaj ostrożność
  • kupując opony całoroczne AT pamietaj, że powinna ona posiadać zimowe oznaczenie 3PMSF
  • Jeżeli często zjeżdżasz z asfaltu, opona całoroczna AT będzie najlepszym wyborem


Podsumowując, opony całoroczne AT zapewnią nam przyczepność i bezpieczeństwo w warunkach zimowych, jeżeli będziemy świadomi ich ograniczeń w określonych warunkach pogodowych. 

Opony całoroczne AT podsumowanie

Podsumowując, opony całoroczne AT są fajną opcją dla posiadaczy samochodów 4x4, którzy chcą cieszyć się bezpieczną jazdą zarówno na asfalcie, jak i w warunkach terenowych. Przy zachowaniu określonych zasad wynikających z ich ograniczeń, oferują one dobrą trakcję i stabilność w warunkach zimowych oraz sprawdzają się także podczas jazdy offroad.

Nie zapominajmy jednak, że zarówno opona całoroczna AT jak i klasyczna opona całoroczna, to rozwiązanie kompromisowe. Decyzja o ich wyborze powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji oraz warunków drogowych w jakich zamierzamy je użytkować. Sama nazwa "opona całoroczna" nie zwalnia nas z myślenia i przewidywania. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą przed podjęciem decyzji o zakupie.

Życzymy trafnych wyborów i bezpiecznej jazdy

Zespół sklepu online z oponami terenowymi OponyOffroad.pl