W celu wyszukania opony po rozmiarze, wybierz wszystkie parametry opony: szerokość, profil oraz średnicę.
+48 577 771 877

pn – pt: 9.00 - 18.00, sb: 9.00 - 14.00

08.03.2022

Opony letnie czy całoroczne – co powinno decydować o wyborze

Producenci prześcigają się w dostarczaniu coraz nowych rozwiązań i artykułów, co może momentami przytłaczać zwykłego konsumenta. Nie inaczej jest w przypadku opon samochodowych. Koniec sezonu zimowego to z reguły czas, w którym odwiedzamy warsztat w celu wymiany. Wtedy właśnie stajemy przed istotnym wyborem — letnie czy całoroczne? Poniżej podpowiadamy, jakie okoliczności warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Bezpieczeństwo, wytrzymałość i cena — opony całoroczne czy letnie?

Zacznijmy od tego, czym właściwie różnią się te dwa rodzaje ogumienia. Opony letnie charakteryzują się specyficzną rzeźbą bieżnika, która ogranicza zjawisko aquaplaningu (wodnego klina), przez co dobrze spisują się na mokrej — a także suchej — powierzchni. Drugim wyznacznikiem jest również mieszanka, która sprawia, że guma zachowuje swoją charakterystykę trakcyjną w wysokiej temperaturze.

letnie_1.JPG

Opony całoroczne natomiast, budową bieżnika odpowiadają modelom zimowym. To właśnie bezpieczeństwo w warunkach zimowych jest priorytetem dla producentów — ich konstrukcja stanowi pewnego rodzaju kompromis między klasycznymi, sezonowymi opcjami. Podobnie w kwestii mieszanki — guma musi spełniać podstawowe parametry w każdych warunkach atmosferycznych.

ca__oroczne_1.JPG

Kiedy warto postawić na opony całoroczne?

Warto pamiętać, że w tym przypadku wszechstronność przypłacana jest pewnymi ustępstwami. Ogumienie z tej kategorii musi poradzić sobie na każdym typie nawierzchni, jednak na żadnym z nich nie osiągnie maksymalnych wyników, co oznacza chociażby nieco dłuższą drogę hamowania na nawierzchni suchej i mokrej. Z tego względu opcja ta zalecana jest przede wszystkim dla pojazdów o niższej mocy, jeżdżących głównie po mieście. Dodatkową zaletą jest tutaj cena — modele z tej kategorii mogą być nawet dwukrotnie tańsze.

Opony letnie to z kolei klasyczny przykład specjalizacji. Są one projektowane z myślą o suchej i mokrej nawierzchni przy wyższych temperaturach i właśnie w takich warunkach zapewniają najlepsze parametry przyczepności i najkrótszą drogę hamowania. Jeśli często odbywasz długie trasy (osiągając przy tym spore prędkości), wybierz opcję sezonową. Minusem jest tutaj wyższa cena oraz oczywiście konieczność wymiany co sześć miesięcy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o oponach letnich, zimowych i całorocznych? Sprawdź pozostałe artykuły na naszej stronie internetowej www.oponyoffroad.pl

Więcej na temat opon 4x4 znajdziesz w naszym portalu informacyjnym www.motosolve.pl