W celu wyszukania opony po rozmiarze, wybierz wszystkie parametry opony: szerokość, profil oraz średnicę.
+48 577 771 877

pn – pt: 9.00 - 18.00, sb: 9.00 - 14.00

16.04.2025

Egzamin na prawo jazdy bez stresu – jak dobrze się do niego przygotować?

Zdobycie prawa jazdy to marzenie wiele osób. Umiejętność prowadzenia samochodu daje duże poczucie niezależności i wolności. Aby uzyskać uprawnienia, trzeba wcześniej ukończyć kurs, a co najważniejsze – zdać egzamin. Sprawdź praktyczne porady, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pozytywnego wyniku.

ARTYKUŁ PARTNERA

Wybierz szkołę jazdy cieszącą się dobrymi opiniami

Jeśli dopiero planujesz zapisać się na kurs i zastanawiasz się, jak zdać prawo jazdy, to przede wszystkim zacznij od wyboru szkoły cieszącej się dobrymi opiniami i wysoką zdawalnością. Powinno być to miejsce cieszące się dobrymi opiniami innych kursantów. Sprawdź statystyki konkretnej szkoły, a także zapoznaj się z programem nauczania. Najlepiej, aby zajęcia odbywały się na takich samych samochodach, jak egzamin.

Bardzo ważne jest także podejście instruktora. Powinna być to osoba z doświadczeniem oraz dużymi pokładami cierpliwości. Od tego, w jaki sposób przekaże ci wiedzę, zależy bowiem twoja pewność siebie za kółkiem.

Pracuj nad manewrami sprawiającymi ci najwięcej trudności

Kończąc kurs prawa jazdy, musisz mieć dobrze opanowane prowadzenie pojazdu i wykonywanie różnych manewrów. Jeśli więc czujesz, że coś sprawia ci szczególną trudność, porozmawiaj na ten temat z instruktorem. Powinien pracować z tobą nad manewrami, które wymagają dopracowania. To bardzo ważne, gdyż popełnienie pewnych błędów podczas egzaminu wiąże się z jego przerwaniem. Ich lista jest dość długa, a do najczęściej powtarzających się można zaliczyć:

  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim,
  • niestosowanie się do zakazu wyprzedzania na wzniesieniach,
  • nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu,
  • przekraczanie dozwolonej prędkości o więcej niż 20 km/h.

Wiele osób zastanawia się, czy zgaśnięcie silnika podczas egzaminu jest równoznaczne z jego zakończeniem. Wszystko zależy jednak od sytuacji, w której do tego doszło. Jeśli zdarzy się, że silnik pojazdu zgaśnie np. po dodaniu zbyt małej ilości gazu przy ruszaniu czy w wyniku braku wciśnięcia sprzęgła przy hamowaniu do zera, egzaminator może to uznać jako zwykłe przeoczenie zdarzające się nawet doświadczonym kierowcom. Jeśli jednak sytuacja ta będzie stwarzała zagrożenie zarówno dla ciebie, jak i innych uczestników ruchu, ma prawo przerwać egzamin, co będzie równoważne z otrzymaniem negatywnej oceny.

Zadbaj o dobre przygotowanie do części teoretycznej

Zanim wsiądziesz do samochodu, aby wykonać zadania na placu, a następnie udać się na miasto, musisz zdać egzamin teoretyczny. Należy podejść do niego z zaangażowaniem i poświęcić czas na naukę. Przede wszystkim postaraj się zrozumieć zasady ruchu drogowego, a nie uczyć się ich na pamięć. Jeśli masz wątpliwości związane z tym, jak należy się zachować w konkretnych sytuacjach, porozmawiaj na ten temat ze swoim instruktorem.

Szkoła jazdy, do której zapiszesz się na kurs, powinna udostępnić ci materiały dydaktyczne umożliwiające przygotowanie do teoretycznej części egzaminu. Możesz jednak dodatkowo korzystać z innych narzędzi przydatnych podczas nauki np. aplikacji na telefon.

Postaraj się opanować stres w dniu egzaminu

Stres może spowodować, że nawet najlepiej wyszkolony kursant zacznie popełniać błędy wiążące się z niezdaniem egzaminu na prawo jazdy. Aby tego uniknąć, postaraj się podejść do niego z maksymalnym spokojem. Zadbaj o to, aby:

  • wyspać się przed egzaminem,
  • zjeść lekkostrawny posiłek,
  • pojawić się na egzaminie z pozytywnym nastawieniem.

Takie działania mogą pomóc ci w utrzymaniu nerwów na wodzy. Pamiętaj, że pewność siebie za kierownicą zdecydowanie ułatwia ocenę sytuacji na drodze oraz wykonywanie manewrów za kółkiem.

Czy można zdawać egzamin w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego?

Nie każdy kursant wie, że może zdawać egzamin w dowolnym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) w Polsce. Nie ma bowiem przepisów prawa, które nakazywałyby podejść do niego w tym, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania. To dobra wiadomość, gdyż niektóre z ośrodków mogą pochwalić się wyższą zdawalnością niż inne.

Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy w 2025 r.? Jednym z takich miejsc jest WORD Lublin. Według statystyk w 2024 r. zdawalność części teoretycznej w przypadku kategorii B była na poziomie 61,77%, a praktycznej 38,84 %. Dla porównania w Szczecinie egzamin teoretyczny zdawało 51,5% kandydatów, a praktyczny 22,8%. Jeśli więc zależy ci na tym, aby podejść do niego w ośrodku cieszącymi się dobrymi statystykami, pomyśl nad złożeniem stosownego wniosku. Możesz go napisać samodzielnie lub według wzoru, który bez problemu znajdziesz w sieci.

Egzamin na prawo jazdy to dla wielu osób jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Jeśli jednak zadbasz o dobre przygotowanie do niego oraz o to, aby poczuć się pewnie za kółkiem, możesz nieco zmniejszyć poziom swojego zdenerwowania. Przede wszystkim zadbaj o znalezienie dobrej szkoły jazdy. Ćwicz przede wszystkim manewry sprawiające ci najwięcej trudności, a w razie potrzeby zdecyduj się na wykupienie dodatkowych godzin jazdy.